Showing 1–16 of 24 results

Boronicë e Kuqe – Brusnice 40g

2.50 

Boronica e kuqe ben pjese ne familjen e Boronices (Vaccinium) dhe ndan vlera te ngajshme ushqyese. Ajo eshte e perhapur kryesisht ne vendet e ftohta te Hemisferes Veriore.Eshte e pasur me vitamine C,B6, E, fibra dietike si dhe me Mangan.

Çaj Boronice 40g

2.50 

Frytet e boronicës dhe çaji i dalë prej tyre ndihmon dukshëm në trajtimin e çrregullimeve të qarkullimit të gjakut në kapilarë, veçanërisht në hemoragjitë e retinës. Një filtër rekomandohet të përdoret për një filxhan çaji. Të shtohet në filxhan uji i sapo zier (100 º C) duke u munduar të mos hidhet sipër filtrit, për të evituar fryerjen e tij. Të lihet 5-6 minuta dhe më pas të konsumohet duke u ëmbëlsuar me mjaltë ose sheqer sipas dëshires. Mund te shoqërohet me një fetë limon ose portokall.

Caj English Breakfast Tea 32g

2.40 

Caji English Breakfast eshte nje blend cajrash te ndryshme me origjine nga Assami, Ceyloni dhe Kenya. Eshte nje nga blended me te njohura te cajit, mjaft i perdorur ne kulturat Britanike dhe Irlandeze. Perbehet nga lloje te ndryshme te Cajit te Zi dhe pershkruhet si caj me shije te plote,te pasur dhe robuste qe shkon mire me qumesht dhe sheqer ne nje stil qe i shoqerohet Mengjesit Anglez. Origjina e tij mendohet se vjen qe nga shekulli i 18-te dhe popullariteti i blendit eshte krijuar nga Mbreteresha Viktoria. Ne vitin 1892 ajo e provoi cajin ne Balmoral te Skocise dhe u kthye ne Londer me nje sasi te ketij caji. Pas kesaj ngjarje caji mori emrin English megjithe origjinen e tij Skoceze.

Çaj Fruta Pylli 40g

2.20 

Miksimi i fryteve të bimëve aromatiko – mjeksore tërësisht të egra dhe të rritura në pyjet tanë, e bën këtë përzjerje në mënyrën më absolute një nga çajrat më të mirë.Një filtër rekomandohet të përdoret për një filxhan çaji. Të shtohet në filxhan uji i sapo zier (100 º C) duke u munduar të mos hidhet sipër filtrit, për të evituar fryerjen e tij. Të lihet 5-6 minuta dhe më pas të konsumohet duke u ëmbëlsuar me mjaltë ose sheqer sipas dëshires. Mund te shoqërohet me një fetë limon ose portokall.

Caj Gjethe Sene 36g

2.20 

Fletët e senës në sajë të heterozideve antrokinotike që përmbajnë, nxisin jashtëqitjen në organizëm. Sena është një bimë mjaft e njohur, efikase dhe e përdorshme që në kohët më të lashta kundër kapsllëkut. Në shumicën e rasteve çaji mund të ketë një veprim të vonuar meqënëse efekti laksativ shfaqet 10-12 orë pas pirjes së tij.

Çaj Hithre 24g

2.20 

Hithra eshte nje bime mjekesore e njohur per veprimin ne problemet rheumatizmale, gastrointestinale, sistemin e qarkullimit te gjakut,problemet e veshkave dhe te traktit urinar si dhe si ndihmese ne rastet e diabetit. Gjethet e Hithres permbajne tanine, fitoncide,vitamine B2, A, C dhe K

Çaj i Zi 36g

2.20 

Vetëm një çaj i zi ofron një përqëndrim më të mirë, pa nervozizëm dhe ankth me mire se sa një dozë kafeje.Çaji i zi është plot me antioksidantë , prandaj është luftues i mirë i kolesterolit.Një filtër rekomandohet të përdoret për një filxhan çaji. Të shtohet në filxhan uji i sapo zier (100 º C) duke u munduar të mos hidhet sipër filtrit, për të evituar fryerjen e tij. Të lihet 5-6 minuta dhe më pas të konsumohet duke u ëmbëlsuar me mjaltë ose sheqer sipas dëshires. Mund te shoqërohet me një fetë limon ose portokall.

Caj Jasemini 26g

3.00 

Caji i Jaseminit eshte nje blend aromatik dhe i shijshem i cajit Jeshil dhe Jaseminit. Lulet e fresketa te Jaseminit i bashkohen gjetheve te cajit jeshil, ku duke cliruar lageshtine, aromatizojne cajin me perberjen dhe fragrancat aromatike bimore.Ne Kine eshte tradite mikpritja e miqve me nje caj Jasemini ku lulet e kesaj bime jane simbol i dashurise se perhershme dhe simbol i shenjte i Budizmit. Studimet e fundit kane treguar se prija e cajit te Jaseminit ndikon ne permiresimin e imunitetit. Permban disa lloje antioksidantesh qe mbrojne membranen e rruazave te kuqe te gjakut.

Çaj Jeshil 36g

2.20 

Eshtë një thesar për shëndetin dhe gjithë organizmin. Nga “fuqitë” kundër plakjes deri te funksioni mbrojtës kundër stresit, deri tek efektet antidepresive dhe antidemencës.Një filtër rekomandohet të përdoret për një filxhan çaji. Të shtohet në filxhan uji i sapo zier (100 º C) duke u munduar të mos hidhet sipër filtrit, për të evituar fryerjen e tij. Të lihet 5-6 minuta dhe më pas të konsumohet duke u ëmbëlsuar me mjaltë ose sheqer sipas dëshires. Mund te shoqërohet me një fetë limon ose portokall.

Çaj Kamomil 26g

2.20 

Kamomili prej vitesh njihet si një qetësues mjaft efikas natyror për njeriun (të çdo moshe). Përdoret si mjet që largon gazrat nga zorrët dhe liron ngërçet ( spazmat e muskulatures)Një filtër rekomandohet të përdoret për një filxhan çaji. Të shtohet në filxhan uji i sapo zier (100 º C) duke u munduar të mos hidhet sipër filtrit, për të evituar fryerjen e tij. Të lihet 5-6 minuta dhe më pas të konsumohet duke u ëmbëlsuar me mjaltë ose sheqer sipas dëshires. Mund te shoqërohet me një fetë limon ose portokall.

Çaj Kumbulle 40g

2.20 

Çaji i Kumbullës përbëhet nga Kumbulla të thata dhe të freskëta. Fruti i njohur në mjekësinë Ayurvedike do fitojë zemrat tuaja, jo vetëm nga shija e embël që shoqëron çajin por edhe nga vetitë e fshehura që ai mbart. Të pish çaj kumbulle çdo dite jo vetëm do tju ritonifikojë por edhe do të mbajë të shëndetshme organet e brendshme. Kumbulla përmban një sasi të madhe flavonoidesh dhe fenolesh të cilat ndikojnë drejtpërdrejt në ndihmën kundër osteoporozës,diabetit,shëndetit konjitiv dhe qelizor duke ndihmuar në formimin e rruazave të kuqe dhe qarkullimin e gjakut.

Caj Limon,Xhinxhërfill,Hibiskus 40g

2.20 

Caji Limon, Xhinxherit dhe Hibiskus eshte nje kombinim i perkryer i shijes pikante dhe vlerave mjekesore. I perdorur prej shekujsh ne mjekesine Ayurvedike.Rrenja ose rizoma e Xhinxherit ka qene perdorur qe ne kohet me te lashta ne shume aplikime si nje nga bimet me te respektuara.Eshte perdorur per te ndihmuar qarkullimin e gjakut,artikulacionet,tretjen dhe largimin e ujrave te teperta permes djersitjes.Limoni eshte nje nga bimet me te pasura me vitamine C ndersa Hibiskusi eshte i pasur me antioksidante dhe hekur.

Çaj Limoni 40g

2.20 

Kur virozat fitojnë mbi imunitetin e organizmit tonë, duke sjellë komplikacione të ndryshme përmes kollës, bllokimit të hundëve, frymëmarrjes etj, një nga çajrat më të shpeshtë që na shkon direkt në mendje është ai i limonit. Çaji i limonit pastron trupin dhe ju mbush me energji.Çaji i limonit i kombinuar me mjaltin transformohet në një pije shumë të shëndetshme që mbron organizmin. Çaji i limonit kuron fytin e lënduar, forcon sistemin imunitar dhe ju mban ngrohtë.Çaji i limonit heq toksinat nga gjaku, i jep organizmit energji, rifreskon mendjen dhe ju bën më të kthjellë.Një filtër rekomandohet të përdoret për një filxhan çaji. Të shtohet në filxhan uji i sapo zier (100 º C) duke u munduar të mos hidhet sipër filtrit, për të evituar fryerjen e tij. Të lihet 5-6 minuta dhe më pas të konsumohet duke u ëmbëlsuar me mjaltë ose sheqer sipas dëshires. Mund te shoqërohet me një fetë limon ose portokall.

Çaj Lule Bliri 40g

2.50 

Përdoret në sëmundje të shkaktuara nga të ftohtët dhe që shoqërohen me temperaturë (rrufë, kollë, gëlbazë, etj). Në saj të vetisë që ka kjo lule, për të shkaktuar djersitjen në organizëm.Një filtër rekomandohet të përdoret për një filxhan çaji. Të shtohet në filxhan uji i sapo zier (100 º C) duke u munduar të mos hidhet sipër filtrit, për të evituar fryerjen e tij. Të lihet 5-6 minuta dhe më pas të konsumohet duke u ëmbëlsuar me mjaltë ose sheqer sipas dëshires. Mund te shoqërohet me një fetë limon ose portokall.

Çaj Luleshtrydhe 40g

2.20 

Frutat e Luleshtrydhes janë të pasura me vitamin “C” dhe “A”, gjithashtu Caji i Luleshtrydes perveç aromës dhe shijes shumë te këndshme është i pasur me acide, minerale si kalium, magnez, hekur, zink, mangan, bakër, fosfor etj . Një filtër rekomandohet të përdoret për një filxhan çaji. Të shtohet në filxhan uji i sapo zier (100 º C) duke u munduar të mos hidhet sipër filtrit, për të evituar fryrjen e tij. Të lihet 5-6 minuta dhe më pas të konsumohet duke u ëmbëlsuar me mjaltë ose sheqer sipas dëshires. Mund te shoqërohet me një fetë limon ose portokall.

Caj Malesie 40g

2.20 

Në saj të esencës, substancave të hidhura, tanineve, etj Rigoni i malësisë (rigoni i kuq) përdoret si një çaj që ndihmon tretjen dhe nxjerrjen e gëlbazës, mjekimin e rrugëve të frymëmarrjes, të kollës së bardhë dhe si një mjet shërues në rastet e rrufës dhe gripit pasi nxit dhe proçeset e djerësitjes dhe të urinimit në organizëm. Rigoni i kuq është i njohur prej kohësh dhe i përdorur në vendin tonë si për shijen e tij ashtu dhe për vlerat e tij mjekuese si një çaj. Kryesisht në Shqipërinë e veriut.