Showing 1–16 of 21 results

Borzilok i Përpunuar

Borziloku është një nga bimet aromatike më të përhapura dhe të njohura në botë. Me origjine nga Azia tropikale, veçanërisht nga India dhe Afrika, u soll në Europë nga Grekët dhe Romakët nëpërmjet Lindjes së Mesme. Përdorimi masiv në kulinarinë mesdhetare vjen që nga shekulli i pesëmbëdhjetë. Eshtë përbërësi kryesor i disa prej recetave tradicionale të Italisë dhe Francës. Emri i tij shkencor eshte Ocimum basilicum: fjala e parë do të thotë aromë dhe i referohet fragrancës karakteristike të bimës; Basilicum që do të thotë mbreteror, thekson konsideraten e madhe që kjo bimë gëzon që nga antikiteti. Edhe sot, në Francë quhet herbe royale. Njihen të paktën dyzetë varietete të borzilokut: më të njohurat janë Borziloku gjenovez me fletë të vogla dhe shumë aromë, dhe ai napoletan me shije më të ëmbël dhe nota menteje.

Curry Miks Aromatik

Curry nuk eshte nje erez me vete por nje perzierje e disa llojeve te ndryshme te erezave ekzotike si Shafran indie,Xhinxherfill,kumin, piper, kardamon,spec i kuq etj. Ne varesi te perberesve kjo perzierje mund te jete e embel, pikante ose pikante e forte. Asnje curry nuk eshte i njejte me tjetrin pasi duke nderruar dozat e erezave te ndryshme perftohen nje pafundesi aromash.Ne Indi, pergatitja e Curryt konsiderohet si sekreti i suksesit te nje Chefi kuzhine ose te nje shtepiakeje. Emri Curry eshte krijuar nga anglezet ne periudhen koloniale dhe tradicinalisht ne Indi njihet si Masala qe do te thote mishele ose perzierje. Curry ne kuzhine parapelqehet shume nga te rinjte dhe perdoret ne pergatitjen e shume pjatave si rizoto, pule, fruta deti, salmon, veze, legume te sherbyera ne salce me curry pak a shume pikante e deri tek embelsirat si torta me cokollate me curry, banane te karamelizuara me curry dhe te zhytura në çokollatë.

Kripë Aromatike

Në produktin që keni në dorë, kemi bërë të mundur që në një kristal të vetëm kripe të fusim aromën e sherebelit të malit, rozmarinës së freskët dhe atë të hudhrës.

Majdanoz

Përdoret kryesisht në gatimin e mishrave të pjekur e të zgarës, në supa e gjelle të ndryshme, në salca, sallata ruse, patate furre, etj.

Piper i Zi i grirë

Pak piper i zi shtohet te pothuajse cdo recete që mund të imagjinojmë. Më pare është cilësuar edhe si ushqim i zotave dhe jo rastësisht thirret ‘’ mbreti i erëzave ‘’. Piperi i zi vjen nga bima e piperit dhe mund ta gjejmë gjate tërë vitit. Piperi përmban magnez, vitamin K, bakër, fibra, kalcium, krom, hekur etj.

Rigon i Përpunuar

Rigoni është një ndër erëzat më të përdorura në kuzhinën mbarë botërore i njohur që në kohët më të hershme. Rigoni në saj të shijes së tij mund të përdoret thuajse kudo.

Rozmarinë

Përdoret kryesisht tek gjeli i detit, dhe tek pulat e pjekura, mishrat e të gjitha llojeve, lepurit, qengjit, derrit, viçit, etj

Shafran Indie

Shafran Indie

Shafrani i Indise ose sic njihet ndryshe Curcuma eshte nje erez me prejardhje nga Azia jug-lindore qe dallohet nga aroma mbreselenese dhe ngjyra e arte . Se bashku me ereza te tjera Shafrani i Indise eshte nje nga perberesit kryesore te Curryt,te cilit i jep ngjyren e arte karakteristike. Kjo erez permendet shpesh edhe nga Marko Polo ne udhetimet e tij ne Kine, duke e ngjasuar per nga ngjyra dhe shija me Petalet e Shafranit. Ne perendim sot Curcuma perdoret shpesh si zevendesuese e Petaleve te Shafranit prej nga ka marre edhe emrin Shafran Indie. Ne Indi perdoret ne disa rite hindu ku ngjyra e arte simbolizon diellin ndersa murgjit budist edhe sot i ngjyrosin veshjet e tyre me Shafran Indie nga i cili marrin ngjyren e tyre karakteristike. Ne kuzine gjen perodim ideal ne mishrat e bardhe, gjelle,risoto si dhe bashkohet mjaft mire me peshk,djathra te bute,komposto frutash,yogurt dhe sallata.