Showing 1–16 of 19 results

Çaj Matcha 100% Organik 30g

8.50 

Çaji jeshil Matcha Hana është një çaj i gradës ceremoniale dhe ndër më të kërkuarit. E ka origjinën nga prefektura e Kyotos në Japoni. Është çaji më i pasur me antioksidante me rreth 137 herë më tepër se çaji jeshil tradicional. Ndihmon metabolizmin dhe rënien në peshë. Ka efekt anti-plakje duke eliminuar proceset oksidative dhe inflamacionin. Për shkak të përmbajtjes së aminoacidit L- Theaninë redukton stresin dhe qetëson mendjen. Çaji është gjithashtu një detox shumë i mirë pasi ndihmon eliminimin e toksinave nga trupi.

Ekstrakt Vanilje 10g

Ekstrakti i Vaniljes perdoret kryesisht ne aromatizimin e embelsirave dhe produkteve te tjera te pasticerise si akullore, torta e biskota, ne aromatizimin e sallatave te frutave, ne smoothie, milkshake etj.

Moringa 30g

5.00 

Moringa është një pemë me prejardhje nga vendet ekuatoriale, mjaft e përdorur në mjekësinë tradicionale. Eshte e pasur me proteina,antioksidante, vitamina dhe minerale te domosdoshme per organizmin e njeriut. Ndihmon ne kontrollin e niveleve te sheqerit ne gjak,ul nivelet e kolesterolit dhe ka efekt antiinflamator. Përdoret si çaj, në përzierje për smoothie, në biskota apo ëmbëlsira të furrës, në supa, në salca të ndryshme.

Ndricues Kripe Himalaje me Arome

26.00 

Kripa Himalaje përdoret për të bërë edhe “Ndriçues Kripe”… nuk janë diçka që mund të hahet, por janë bërë aq të njohur sa meritojnë një përmendje dinjitoze. Këto ndriçues të brendshëm përdoren jo vetëm si dekor i përkryer i ambjenteve tuaja,por mbi të gjitha kanë funksion parësor atë të pastrimit të ajrit. Ndriçuesit e kripës janë gurë të mëdhenj kripë Himalaje,ku llamba të lehta vendosen brenda blloqeve të zbrazura të kripës për të rrezatuar një ngjyrim rozë. Është pikërisht ky shkëlqim i butë rozë që ndihmon në largimin e energjisë
negative, përmirësimin e rrjedhjes së gjakut, promovimin e qetë të gjumit dhe forcimin e niveleve të serotoninës (hormoni i lumturisë) në tru. Nxehtësia e lëshuar butësisht prej llambave, në kontakt me faqet e blloqeve të kripës që e rrethon, aktivizon jonet negative, të cilat nga ana e tyre luftojnë ato pozitive në ajër duke e “shkarkuar” atë nga valët elektromagnetike. Si rezultat do të keni gjithmonë një ambjent me ajër të purifikuar dhe shëndet më të mirë. Rekomandohet për ambjentet e brendshme si shtëpi, zyra, SPA etj.

Ndricues me Kripe Himalaje

23.00 

Kripa Himalaje përdoret për të bërë edhe “Ndriçues Kripe”… nuk janë diçka që mund të hahet, por janë bërë aq të njohur sa meritojnë një përmendje dinjitoze. Këto ndriçues të brendshëm përdoren jo vetëm si dekor i përkryer i ambjenteve tuaja,por mbi të gjitha kanë funksion parësor atë të pastrimit të ajrit. Ndriçuesit e kripës janë gurë të mëdhenj kripë Himalaje,ku llamba të lehta vendosen brenda blloqeve të zbrazura të kripës për të rrezatuar një ngjyrim rozë. Është pikërisht ky shkëlqim i butë rozë që ndihmon në largimin e energjisë
negative, përmirësimin e rrjedhjes së gjakut, promovimin e qetë të gjumit dhe forcimin e niveleve të serotoninës (hormoni i lumturisë) në tru. Nxehtësia e lëshuar butësisht prej llambave, në kontakt me faqet e blloqeve të kripës që e rrethon, aktivizon jonet negative, të cilat nga ana e tyre luftojnë ato pozitive në ajër duke e “shkarkuar” atë nga valët elektromagnetike. Si rezultat do të keni gjithmonë një ambjent me ajër të purifikuar dhe shëndet më të mirë. Rekomandohet për ambjentet e brendshme si shtëpi, zyra, SPA etj.

Ndricues me Kripe Himalaje Shporte

24.50 

Kripa Himalaje përdoret për të bërë edhe “Ndriçues Kripe”… nuk janë diçka që mund të hahet, por janë bërë aq të njohur sa meritojnë një përmendje dinjitoze. Këto ndriçues të brendshëm përdoren jo vetëm si dekor i përkryer i ambjenteve tuaja,por mbi të gjitha kanë funksion parësor atë të pastrimit të ajrit. Ndriçuesit e kripës janë gurë të mëdhenj kripë Himalaje,ku llamba të lehta vendosen brenda blloqeve të zbrazura të kripës për të rrezatuar një ngjyrim rozë. Është pikërisht ky shkëlqim i butë rozë që ndihmon në largimin e energjisë negative, përmirësimin e rrjedhjes së gjakut, promovimin e qetë të gjumit dhe forcimin e niveleve të serotoninës (hormoni i lumturisë) në tru. Nxehtësia e lëshuar butësisht prej llambave, në kontakt me faqet e blloqeve të kripës që e rrethon, aktivizon jonet negative, të cilat nga ana e tyre luftojnë ato pozitive në ajër duke e “shkarkuar” atë nga valët elektromagnetike. Si rezultat do të keni gjithmonë një ambjent me ajër të purifikuar dhe shëndet më të mirë. Rekomandohet për ambjentet e brendshme si shtëpi, zyra, SPA etj.

Paste Açuge

1.80 

PASTA E AÇUGEVE GIA përbëhet nga Açuge nga Deti i Mesdheut të përzgjedhura me kujdes, të përpunuara në formën e një paste shumë praktike që zë vend në të gjitha gatimet, si në salca, brusketa, supë, makarona, në salca me gjalpë dhe açuge dhe në çdo pjatë ku përdorimi i lihet fantazisë.

Pastë Hudhre

1.80 

PASTA E HUDHRËS GIA përbehët nga hudhër natyrale e përzgjedhur me kujdes, e qeruar dhe e grirë, në vaj luledielli. Vjen në formën e një paste shumë praktike që zë vend në të gjitha gatimet si në gjelle, salca, brusketa, supë, makarona dhe në çdo pjatë ku përdoret hudhra. Kursen kohe dhe largon bezdisjen e grirjes së hudhrës. Mjafton 1-2 cm nga pasta për ti dhënë shije dhe aromë çdo gatimi.

Pastë Qepe

1.80 

PASTA E QEPËS GIA përbëhet nga qepë natyrale e përzgjedhur me kujdes, e qëruar dhe e grirë, në vaj luledielli. Vjen në formën e një paste shumë praktike që ze vend në të gjitha gatimet, si në gjellë, salca, brusketa, supë, makarona dhe në çdo pjatë ku përdoret qepa.Kursen kohë dhe largon bezdisjen e grirjes së qepës. Mjafton 1-2 cm nga pasta për ti dhënë shije dhe aromë gatimeve tuaja te preferuara.

Pastë Speci Pikant

1.80 

PASTA E SPECIT PIKANT GIA përbëhet nga spec pikant natyral, i përzgjedhur me kujdes dhe i grirë. Vjen në formën e një paste shumë praktike që ze vend në të gjitha gatimet, si në gjellë, salca, brusketa, supë, makarona dhe në çdo pjatë ku kërkohet një shije pikante. Kursen kohë dhe largon bezdisjen e grirjes së specit pikant. Mjafton 1-2 cm nga pasta për ti dhënë shije dhe arome çdo gatimi.

Piper Jeshil i Marinuar

2.10 

Piperi Jeshil i Marinuar shkon mire me peshkun, pjatat e mishit dhe salcat.
Perberesit: Piper Jeshil, Kripe, Uthull vere
Recete: Karpacio Peshku me piper jeshil
400g Fileto peshku, 1 limon, 1 luge Piper jeshil kokerr i marinuar, Kripe, 2 gjethe Sherebele

Pjate Kripe Himalaje

Pjata me kripe Himalaje nxirret nga minierat e Kripes se kuqe ne kembet e vargmaleve
me te larta ne bote, Himalajeve. Keto shkembinj kripe jane miliona vjecare dhe mjaft te pasur
me rreth 84 lloje mineralesh te ndryshme. Pjatat e kripes jane nje aksesor elegant ne kuzhinen dhe
festat tuaja.

Rrënjë Maca 30g

5.00 

Maca e njohur ndryshe si Ginseng Peruvian vjen nga malet e Andeve në Amerikën Latine. Eshte nje afrodiziak i njohur dhe nje bime e perdorur per rritjen e energjisë dhe forcimin e imunitetit, kunder çrregullimeve te menopauzes si dhe për rritjen e pjellorisë. Në kuzhinë përdoret në ëmbëlsira dhe biskota e përzier me kanellë ose kakao,në smoothie, në akullore, në waffles me banane dhe çokollatë, në pije të ngrohta si kakao me maca apo maca latte.

Shafran Petale (Zafferano) 0.6 g

9.50 

Shafrani eshte ereza me e shtrenjte ne bote. Ajo vjen nga pistilat e bimes Crocus sativus. Aroma e tij eshte percaktuar nga njohesit si e ngjashme me te mjaltit me nota te drithrave. Shafrani jep nje ngjyre te arte ushqimeve si rizoto, paella,etj. Perdorimi: Ne fillim shkermoqen pistilat dhe lihen ne uje te ngrohte per 20-30 minuta. Me pas lengu i perftuar i shtohet gatimit.Nje menyre alternative eshte ngrohja ne nje tigan me zjarr mesatar te pistilave dhe dhe me pas shkermoqja e tyre duke i kthyer ne pluhur i cili hidhet siper gatimit. Shafrani petale mund te pihet ne formen e cajit ku dallohet per vlerat e tij mjekesore si antidepresiv, antibakterial dhe antiseptik.

Shurup Shege e egër

9.60 

Frytet e pjekura grumbullohen në dimër e më pas qërohen nga cipat e lëvozhgat duke u shtrydhur në të ftohtë . Trajtohen me sheqer dhe më pas i nënshtrohen pasterizimit . Përvec shijes shumë të mirë , është i njohur si një nga antioksidantët më të mirë natyrorë. I pasur me vitamina , shuan etjen , hap oreksin ndihmon tretjen , zemren , tensionin dhe ul ndjeshëm kolesterolin . Serviret me akull në trajten e një lëngu për shuarjen e etjes dhe ideal për miksimin e kokteileve me bazë alkooli dhe jo vetëm.

Spirulina 40 g

5.00 

Është pluhuri i nje alge të gjelbër që mund të konsumohet si ushqim. Përmban rreth 60% proteina si dhe aminoacide dhe Omega 3,6 dhe 9. Sasia e madhe e vlerave ushqyese qe ajo permban ka bere qe te perdoret si ushqim per astronautet ne hapesire. Eshte e pasur ne vitamina si A dhe B12. Përdoret duke u shtuar në lëngjet e frutave, në smoothie, në miksime me qumesht bajamesh,në kremëra të ndryshëm, në ëmbëlsira ku jep ngjyrën blu në të gjelbër. Ajo mund të shtohet në përgatitjen e gatimeve të ndryshme si qofte me perime apo veze omletë.