Shporta juaj

0

Shporta juaj eshte bosh

Bli tani

Çaj Malësie 125g

€4.50

Përbërja: Rigon I kuq. Në saj të esencës, substancave të hidhura, tanineve, etj. rigoni i malësisë (rigoni i kuq) përdoret si një çaj që ndihmon tretjen dhe nxjerrjen e gëlbazës, mjekimin e rrugëve të frymëmarrjes, të kollës së bardhë dhe si një mjet shërues në rastet e rrufës dhe gripit...

Përbërja: Rigon I kuq.

Në saj të esencës, substancave të hidhura, tanineve, etj. rigoni i malësisë (rigoni i kuq) përdoret si një çaj që ndihmon tretjen dhe nxjerrjen e gëlbazës, mjekimin e rrugëve të frymëmarrjes, të kollës së bardhë dhe si një mjet shërues në rastet e rrufës dhe gripit pasi nxit dhe proçeset e djerësitjes dhe të urinimit në organizëm. Rigoni i kuq është i njohur prej kohësh dhe i përdorur në vendin tonë si për shijen e tij ashtu dhe për vlerat e tij mjekuese si çaj. Kryesisht në Shqipërinë e veriut.

Përgatitja: Një lugë çaji me rigon hidhet në një enë ku shtohet gjysëm gotë ujë që valon. Ena mbulohet me kapak dhe lihet për 10-12 minuta. Lëngu kullohet dhe pihet i ëmbëlsuar me sheqer ose mjaltë sipas dëshirës. Mund të pihen 1-3 filxhana të tillë në ditë.