Welcome to Natyral ATC

Specialized in the collection, selection, cleaning, processing and import-export of aromatic -medicinal herbs and their derivatives

Our Products

Medical Herbs

Janë të shumta bimët mjekësore që rriten në vendin tonë, të shquara për efektin e tyre të shpejtë në shëndet.

Tea

Ne ofrojmë një shumëllojshmëri çajrash bio dhe mjekësorë për kurimin e sëmundjeve të ndryshme.

Spices

Ofrojmë dy lloje paketimi erëzash: PET dhe në qese, për gatime jo vetëm të shijshme, por edhe të shëndetshme.

Essences

Esenca të llojeve të ndryshme, të cilat gjenden në shumë bimë të egra në natyrë, për aromë dhe shije unike.

Because herbs are the best cure!

Aronia (Chokeberry) 400g

13.70 

Aronia është një bimë e zbuluar dhe e përdorur fillimisht në Amerikën e veriut e më pas në Europë. Vitet e fundit kërkesa e madhe për frutat e saj bëri që këtë bimë ta sjellin e ta rrisin edhe fermerët e vëndit tone . Frytet e Aronia-s përmbajnë një numër të papërfillshëm kalorish dhe yndyrnash (50 gr frute të njoma 24 kalori). Aronia është një ndër bimët natyrore më të pasura me antioksidantë dhe ka përmbajtje të lartë vitaminash . Cipa e këtij fryti shquhet për përmbajtje të lartë të fibrave. Përdorimi më i mirë është konsumimi i fryteve direkt duke i përtypur . Për konsumatorët e cajit frutat mund të ziejnë për 5 minuta dhe të përdoren me gjith ujin e tyre ose për një shije dhe më të fortë të lihet për 20-30 minuta në ujë duke rifituar zbutjen , e më pas të përdoren në përzierjen e smothie (miks frutash në frutalor ). Shkojnë mirë dhe mund të kombinohet në : ëmbëlsira , shurupe , kokteile pijesh (alkolike dhe joalkolike), sallata frutash muesli, akullore, etj

Çaj Boronice 430g

26.20 

Përbërja: Boronicë të egër 100% organike.
Vetitë kuruese: Frytet e boronicës ( ose frytet e qershiglës) janë të pasura me taninë, acid malik, citrik e benzoik si dhe me vitamina A, C dhe P. Frytet e boronicës dhe çaji i tyre ndihmon në trajtimin e çrregullimeve të qarkullimit të gjakut në kapilarë, veçanërisht në hemoragjitë e retinës. Krahas vlerave që ka si një çaj i përditshëm boronica ndihmon në infeksionet e zgavrës së gojës dhe atë të fytit. Gjithashtu ndihmon kundër heqjes së barkut, kundër hemorroideve ( majasëllit), kundër ulçerës gastrike dhe variçeve. Boronica e egër është gjithashtu e njohur si një mjet që lufton ndjeshëm diabetin.
Përgatitja: Kokrrat mund të përtypen ose të merren në formë çaji. Çaji përgatitet duke zhytur në një enë (masa e dy filxhanave çaji) me ujë të vakët një –dy lugë fryte boronice dhe duke i lënë të mufaten për dhjetë minuta. Më pas ena vihet në zjarr deri në vlim. Lëngu i përftuar pihet si një çaj dhe frytet e mbetura mund të hahen.

Çaj Fruta Pylli 340g

11.60 

Miksimi i fryteve të bimëve aromatiko – mjeksore tërësisht të egra dhe të rritura në pyjet tanë, e bën këtë përzjerje në mënyrën më absolute një nga çajrat më të mirë. Frytet e pyllit që bëjnë pjesë në të, kanë përmbajtje të lartë vitaminash si C, A, B dhe P. Këto fryte përmbajnë gjithashtu acide organike, tanine etj. Kanë gjithashtu dhe veti mjaft të mira kuruese për traktin e frymëmarrjes, zemrën si dhe qarkullimin e gjakut.

Caj i Zi (Black tea) 180g

6.00 

Çaji i Zi është i njohur dhe i përdorur që në kohët me të lashta nga vendet e lindjes si Kina e Japonia e më pas në mbarë globin. Gjethet e Çajit te Zi përmbajnë ndër të tjera polifenole,substanca këto mjaft ushqyese për organizmin e njeriut. Përmbajtja e katekinave dhe teinës në gjethet e çajit e bëjnë atë një antioksidant mjaft të mirë. Shquhet për vetitë e tij në rënien në peshë, në uljen e kolesterolit, është një anti-diabetik mjaft efikas, ndihmon në sëmundjet e lëkurës dhe në parandalimin e rënies së flokëve. Ruhet në vende të thata larg dritës dhe lagështirës.

Caj Gjethe Sene 36g

2.20 

Fletët e senës në sajë të heterozideve antrokinotike që përmbajnë, nxisin jashtëqitjen në organizëm. Sena është një bimë mjaft e njohur, efikase dhe e përdorshme që në kohët më të lashta kundër kapsllëkut. Në shumicën e rasteve çaji mund të ketë një veprim të vonuar meqënëse efekti laksativ shfaqet 10-12 orë pas pirjes së tij.

Mountain Tea Bouquet (Sideritis)

2.00 

Also Known in England as Shepherd`s Tea or Greek Mountain Tea in Greece is one of the most popular and used in Albania and in some of the Mediterranean countries as well. We have chosen the best quality of this tea (Sideritis Syriaca). We have selected it from its origin. It has been carefully sorted according to the standards,which makes possible to taste the flavor of the wild nature of our mountains in each cup of tea.

Green Tea 85g

2.20 

Green Tea is well known and used since ancient times, first in the far eastern countries of China and Japan and then in the rest of the world. The leaves of green tea are rich in polyphenols which are powerful antioxidants , catechin and theine. It is known for its dietic properties in loosing weight and fighting free radicals. It has antidiabetic effect and help in skin rejuvenation. Not recommended during pregnancy.

FOR MORE INFO

If you are interested to cooperate with us, or to know more about our products, please don't hesitate to contact us.