Shporta juaj

0

Shporta juaj eshte bosh

Bli tani

Vaj fara liri 250ml

€5.00

Vaji i farave të Lirit është nga i pangjyrë në të verdhë. Ai merret nga farat e thata dhe të pjekura të vetë bimës. Teknologjia e perpunimit është shtypja në të ftohtë, pa përbërës kimik apo aditiv shtesë, për të siguruar nëpërmjet procesit të ngrirjes të gjitha vlerat ushqyese të...

Vaji i farave të Lirit është nga i pangjyrë në të verdhë. Ai merret nga farat e thata dhe të pjekura të vetë bimës. Teknologjia e perpunimit është shtypja në të ftohtë, pa përbërës kimik apo aditiv shtesë, për të siguruar nëpërmjet procesit të ngrirjes të gjitha vlerat ushqyese të kësaj bime. Flaxseed ose vaji i farave të Lirit është njohur që nga mesi i shekullit të 20 si një shtojcë dietike me shumë benefite për organizmin e njeriut. Një nga gjërat më të mira në përdorimin e vajit të Lirit është gjithanshmeria, çka do të thotë që jeni të lirë ta konsumoni si të deshironi. Mund ta konsumoni duke pirë një lugë gjelle me Vaj Liri, mund ta përdorni në vënd të vajrave të tjerë për sallatë, salca apo gjellë. Shoqërohet mirë edhe me smoothies, kos, bollgur etj. Vaji i Lirit mund të perdoret dhe në vënd të gjalpit duke shmangur kështu karbohidratet dhe duke marrë të gjitha përfitimet e jashtëzakonshme të këtij vaji.

Kujdes! Doza ditore: 3 gr ose një lugë gjellë. Nuk rekomandohet në gra shtatzane apo gjatë ushqyerjes me gji.

Përfitimet:

 • I pasur me fibra dhe i varfër me karbohidrate
 • Ndihmon në rënien ne peshë
 • Nuk permban gluten
 • Ёshtë i pasur me antioksidant
 • Ndihmon në tretjen
 • Lehtëson kapsllëkun
 • Përmban sasi shumë të larta omega 3
 • Ul kolesterolin në gjak
 • Rregullon presionin e gjakut
 • Stabilizon sheqerin në gjak
 • Redukton ekzemat dhe inflamacione të ndryshme
 • Dhuron lëkurë dhe flokë të shëndetshëm
 • Lufton (pastron) celulitin
 • I pasur me magnez dhe silic